KV203-DC350-2-0,5 kW-47 rpm vinkelväxelmotor
Information om produkten "KV203-DC350-2-0,5 kW-47 rpm vinkelväxelmotor"
Kuggväxelmotor med DC-motor, IP66, effekt=0,5 kW (S2-drift), varvtal=47 rpm
Spänning=12 eller 24 volt DC, skyddsklass=växellåda IP55, motor IP66, strömförbrukning=12V/58,8 A, 24V/29,4 A,
Driftläge=S2 (korttidsdrift), hålaxel=35 mm, motorvarvtal=2 pol, utväxlingsförhållande (i)=63,33,
Vridmoment=98 Nm, servicefaktor (fs)=2,9, anslutning=terminalbult, vikt=29,0 kg.
En extern varvtalsreglering finns som tillval. Växellådan kan drivas i båda rotationsriktningarna
Elektriska drivenheten endast utföras av kvalificerad personal.
Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med förbehåll för tekniska ändringar.
Välj önskad installationsposition och version vid beställningen!
Prestanda: 0,50 kW
Vridmoment: 51 till 100 Nm
Rotationshastighet: 11 till 50 varv/min
Axeldiameter: 35 mm
Series: K-serien
Fastigheter "KV203-DC350-2-0,5 kW-47 rpm vinkelväxelmotor"
Prestanda: 0,50 kW
Vridmoment: 51 till 100 Nm
Axeldiameter: 35 mm
Series: K-serien
Tillbehör
KV 20X utgående axel
Utgående axel med kilspår för vinkelväxellådor KV202 och KV203. 35 x 70 mm Axeln är permanent installerad och kan endast beställas med en växelmotor. Vänligen ange installationssida (baserat på installationsposition M1). Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med reservation för tekniska ändringar.
KV 20X dubbel utgående axel
Dubbel utgående axel med kilspår för vinkelväxellådor KV202 och KV203. 35 x 70 mm Axeln är fast monterad och kan endast beställas tillsammans med en växelmotor. Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med reservation för tekniska ändringar.
KV 20X utmatningsfläns
KV 20X Utgående axel för fläns
Utgående axel med kilspår för vinkelväxellådor KV202 och KV203. 35 x 70 mm Axeln är permanent installerad och kan endast beställas med växelmotor + fläns. Vänligen ange installationssida (baserat på installationsposition M1). Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med förbehåll för tekniska ändringar.
KV 20X dubbel utgående axel för fläns
Dubbel utgående axel med kilspår för vinkelväxellådor KV202 och KV203. 35 x 70 mm Axeln är fast monterad och kan endast beställas med växelmotor + fläns. Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med reservation för tekniska ändringar.
KV 20X vridmomentarm
DC-motorstyrning 40 A utan kopplingsbox
Varvtalsstyrning för DC-motorer Varvtalsstyrningen PLN40 är lämplig för DC-motorer upp till 500 W / 40 A.Det finns många olika styrningsvarianter för DC-motorer. Dessa finns i katalogen som kan laddas ner på. Mått: 146 mm x 177 mm x 34 mm DC-motorns till-och frånkopplingstider: - Accelerationstid: 0,5 - 10 sek- Retardationstid: 0,5 - 10 sek Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med reservation för tekniska ändringar.
DC-motorstyrning 20 A utan kopplingsbox
Varvtalsstyrning för DC-motorer Varvtalsstyrningen PLN20 är lämplig för DC-motorer upp till 350 W / 20 A.Det finns ett stort antal styrningsvarianter för DC-motorer. Dessa finns i katalogen som kan laddas ner på. till- och frånkopplingstider för motorn: - Accelerationsramp: 0,5 - 10 sek- Decelerationsramp: 0,5 - 10 sek Specialfunktioner: Rumstemperatur: 0°C / +40°C (larm under noll) Mått: 146 mm x 177 mm x 34 mm Observera: Individuellt elektriskt skydd måste tillhandahållas på plats av specialiserad personal! Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med reservation för tekniska ändringar.
DC-motorstyrenhet 40 A med kopplingsbox
Varvtalsreglering för DC-motorer i kopplingsboxen Färdigkopplad styrenhet för likströmsmotorer med potentiometer (5-10 kΩ), vänster/höger-omkopplare och motorstyrning monterad i kopplingsboxen. Varvtalsregleringen är lämplig för likströmsmotorerupp till 500 W / 40 A. Till-och frånkopplingstider för motorn: - accelerationsramp: 0,5 - 10 sek- retardationsramp: 0,5 - 10 sek Specialfunktioner: Rumstemperatur: 0°C / +40°C (larm under noll) Mått: 350 mm x 250 mm x 155 mmVarning: Individuellt elektriskt skydd måste tillhandahållas på plats av specialiserad personal! Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med reservation för tekniska ändringar.
DC-motorstyrenhet 20 A med kopplingsbox
Varvtalsreglering för DC-motorer i kopplingsboxen Färdigkopplad styrenhet för likströmsmotorer med potentiometer (5-10 kΩ), vänster/höger-omkopplare och motorstyrning monterad i kopplingsboxen. Varvtalsregleringen är lämplig för likströmsmotorerupp till 350 W / 20 A. Till-och frånkopplingstider för motorn: - accelerationsramp: 0,5 - 10 sek- retardationsramp: 0,5 - 10 sek Specialfunktioner: Rumstemperatur: 0°C / +40°C (larm under noll) Mått: 350 mm x 250 mm x 155 mmVarning: Individuellt elektriskt skydd måste tillhandahållas på plats av specialiserad personal! Alla produktbilder är icke-bindande exempel! Med reservation för tekniska ändringar.