Frequenzumrichter-Motor JS-SD400A-0400-112M-4
Information om produkten "Frequenzumrichter-Motor JS-SD400A-0400-112M-4"
Frekvensomriktare, 3x 400V, SMARTdrive med elmotor, 4,0 kW
Elmotor
effekt=4,0 kW, varvtal=4 pol, axel=28 x 60 mm, totalvikt=39,0 kg,
utförande=B3, ingångsspänning=3 x 400 V- 50 Hz, 3 x 460 V- 60 Hz (± 5% enligt VDE 0530),
frekvens=50/60 Hertz, Färgsättning=RAL 5010 (gentianablått), Skyddsklass=IP55,
Temperaturgivare=3 x PTC-termistorer, Kopplingslådans läge=topp, Kapsling=pressgjuten aluminium,
Frekvensomriktare
Effekt=4,0kW, storlek=J1, ingångsspänning=3 x 400V +10% (trefas), ingångsfrekvens=50/60 Hz,
utgångsfrekvens=0- 650 Hz, EMC filter=C3, skyddsklass=IP66, mått=ca 270mm x 190mm x 165mm,
display=4-radig klartext LCD. Idealiskt reglerområde=5 - 60 Hz, med konstant nominellt vridmoment, (under 30 Hz
krävs en extern fläkt för kylning).
Som tillval med monterad fläkt för forcerad kylning. Vänligen välj reglerområde.
Produktinformation
Parameter copy stick tillgänglig. Kompatibel med globalt tillämpliga standarder.
Programmering
vid leverans. Om ytterligare parametrisering krävs erbjuder vi detta justeringsarbete
Viktiga anmärkningar
Alla produktbilder är icke-bindande exempel!
Kontrollområde: ca 140 till 1630 varv/min
Prestanda: 4,0 kW
Axeldiameter: 28 mm
Typ av konstruktion: B3
Spänning: 3 x 400 V
Series: SMARTdrive SD400 0,55 kW - 11,0 kW
Fastigheter "Frequenzumrichter-Motor JS-SD400A-0400-112M-4"
Prestanda: 4,0 kW
Axeldiameter: 28 mm
Typ av konstruktion: B3
Spänning: 3 x 400 V